AVON — The Avon girls track and field program captured their first Livingston Conference D-II title in 15 years Tuesday following the Lady Braves’ convincing 96-44 victory over Letchworth.

Emma Bondgren was a part of four first-place finishes as she won the 100 (13.60), 200 (27.64) and was a member of the winning 4x100 relay (55.59) and 4x400 relay (4:23.58).

Ellie Cochrane won the 400 (1:01.85), 800 (2:24.73) and was a member of the winning 4x400 meter relay.

Avon swept the 1500 as Izzy Marzec (5:35.30), Kaitlyn Geary (5:57.10) and Emma Kostraba (6:23.50) came in first, second and third respectively.

They also swept the discus as Adrianna Smith (76-3), Annetta Owens (71-0) and Alyssa Abbott (69-0) took the top three spots.

The victory also came on Avon’s senior day with 13 Lady Braves honored prior to the meet.

The Avon boys fell 68-62 to Letchworth in their meet.

Letchworth was led by Tucker Owens, who won the 110 hurdles and 400 hurdles while Quintin Hedges placed first in the 400.

Also for Letchworth, Alan Wilber was second to Owens in both the 110 and 400 hurdles.

Avon was led by Thomas Herberger, who placed first in both the high jump and triple jump.

Also for the Braves, Adam Mariani won the 100 while Michael Farmer placed first in the 3200. Will Greenwood was second in the 100.

WARSAW SWEEPS PERRY

Warsaw was a double winner over visiting Perry Tuesday night.

The Warsaw boys won 81-41 while the Lady Tigers earned the 74-62 victory.

The Warsaw girls were led by Mackayla Higgins who captured the 800 (2:36.5) and 1500 (5:33.8), Emma Tangeman who won the 400 (73.2) and high jump (4-5), and Morgan Langdon who won the long jump (15-0) and triple jump (31-5 3/4).

Higgins and Tangeman were also on the winning 1600 relay.

Hailey DeGroff won the discus (7010) for Warsaw.

Perry was led by Abby Herring who won the 100 (13.8), 200 (28.7). and was on the winning 4x100 relay team (55.9) with Courtney Westfall, Brooke Westfall and Isabel Swyers.

Westfall was also a double winner in the 4x100 and the 400 hurdles (1:21.2), she also placed second in the long jump (14-4) and 400 (1:14.1).

Trinity Parker won the shot put (30-5) and placed second in the high jump (4-5).

Briella Ohlson won the 100 hurdles (20.8) and placed second in the pole vault (6-7).

The Warsaw boys were led by Matthew Auble, Mitchel Felix and Jacob Sawdey, who were all double winners.

Auble won both the shot put (45-3) and discus (139-6).

Felix captured the 1600 (5:15.4) and 3200 (11:12) and Sawdey won the high jump (4-10) and 400 hurdles (1:09.2).

Perry’s Caleb Carr was a quadruple winner in the 100 (12.2), 200 (24.8), 400 (55.8) and triple jump (36-7 1/2).

Also for Perry, Zac Narowski won the 800 (2:31.2).

KESHEQUA GIRLS BEAT CAL-MUM

The Keshequa girls picked up the 90-27 victory over Cal-Mum Tuesday.

Freshman Elyse Klump was a three and a half event winner for Keshequa as she won the 100 (13.0), 200 (26.9), triple jump (34-5 1/2) and tied for first in the long jump (14-9 1/2).

Senior Siobhan Costello won the 400 hurdles (1:16.2) and 400 (1:07.4) while classmate Emily Wright won the shot put (26-3) and discus (76-9).

Also for the Indians, sophomore Kirsten VanDorn captured the pole vault (7-7) and 1500 (6:13) while senior Emerson Willett earned a victory in the 100 hurdles (18.7). Senior Claire Schiano won the long jump (14-9 1/2) while classmate Malia Ras captured the high jump (4-5).

Cal-Mum winners included Aailya Kocher in the 800 (3:06.1) and the 4x800 relay team.

DANSVILLE GIRLS TOP LE ROY

The Lady Mustangs defeated a tough Le Roy squad Tuesday by a score of 74-62.

The Lady Mustangs won all three relay events including the 4x100, featuring Braelynne Potter, Kali Meyer, Nicole Acker and Madi Lee; the 4X4 featuring Sofia Rodriguez, Brianne Hurlburt, Riley Nagle and Gabby Telesca; and the 4x800 including Hurlburt, Meyer, Summer Foster, and Maggie Bacon.

Bacon also won both the 500 and 3000 while Lee won the 100 and was second in the 400.

Hurlburt also won the 400 meter run while Evie Miller placed first in the pole vault.

“The girls really pulled together cheering each other on and pitching in for events we needed extra support in,” Dansville coach Eileen McMaster said.

Foster was second in the 100 hurdles (2nd) and 400 hurdles and third in the 1500; Rodriguez was second in the 3000; Riley Nagle was second in the triple jump; Gabby Telesca was second in the discus and Brooke Coombs was second in the shot put.

The Dansville boys lost 99-40 to the Oatkan Knights.

The Mustangs were led by Michael Thomas, Jonah Gray, Chad Thomas, and Deshawn Owens as they captured the 400 relay.

Thomas also won the 3200 while Owens captured the 200.

Teammate Connor Knapp won the pole vault and finished second in the 400 hurdles.

GENESEO SWEEPS M-M; BOYS CLAIM D-III TITLE

Geneseo swept past Mt. Morris Tuesday as the girls won 91-26 while the G-Town boys got the 93-43 victory to capture the D-III title.

Mary Claire Rollins led the Geneseo girls as she was a quadruple winner placing first in the high jump (4-7), long jump (13-11). 100 (12.0) and 100 hurdles (20.3).

Sierra Somers won two events for Mt. Morris.

The Geneseo boys were led by James Thomas who won the long jump (18-8) and 400 (55.6) while teammate Luke Kingston won both the shot put (43-5) and discus (43-5).

The Geneseo boys finished 5-0 in the division.

LIVONIA SPLITS WITH HORNELL

The Livonia boys improved to 5-1 with the win over visiting Hornell while the Lady Bulldogs fell 77-64.

Leading the way for the Livonia boys was Brady Bishop who won the 100, 400, and high jump.

Matthew Connor won the 400 hurdles and 200, while Niko Williams and Luke Lawton won the 110 hurdles and 1600, respectively.

Other winners for the boys were Matt Mulvaney in the 3200 and Adam DelGrand in the 800.

Other scorers for Livonia were Seth Normann, Matthew Charlebois, Xavier Collmer, Owen Hensler, Shawn Spezzano, James Spezzano, Nate Wonsey, Josh VanNostrand, Adam Neyhart, and Christian Tewksbury. For Hornell, Brennan Delaney won the pole vault, long jump, and triple jump, while Kenny Robinson won both shot put and discus. Other individual event scorers for the Red Raiders were Nate Day, Dominic Lockwood, and Hakim Tigner.

The Livonia girls lost a close one as they erre led by Malaika Tuntemeke who won both shot put and discus, while Bella Vinci, Angela Tewksbury, Olivia Krebbeks, and Marisa Wilson all won individual events.

Lizzie Fitzgerald anchored the winning girls 4x100 relay, and Isabelle Dennis took second in both the 400 and 800.

Other scorers for the Lady Bulldogs were Emily Foley, Blair Wallman, Makayla Pribanich, Reagan Sykes, and Alyssa Healy.

For the Red Raiders, Elaina Flaitz won the 100, 200, 400, and high jump. Netasha MacIntosh, Carter Browne, Kelsea Greenthal, and Norah Foreman also placed first in individual events. Other scorers for Hornell were Jaden Sciotti, Jane Spitulnik, Hailey Cansdale, Madison Lyng, Alexis Patrick, Reyman Clair, Genevieve Kenmitzer, and Makayla Kriner With the loss,

Livonia finishes the dual meet season with a 2-4 (1-3 LCAA D1) record.

LCAA CHAMPIONSHIPS SATURDAY

The Livingston Conference Track and Field Championships will take place Saturday at the Hamilton Field Sports Complex.

Johnson Newspapers 7.1