HOLLEY — Attica swept Wednesday’s track and field tri-meet meet in Holley.

The Attica boys defeated Holley (95-37) and Notre Dame (87-38) while the Lady Blue Devils earned victories over Holley (99-36) and the Lady Irish (108-29).

The Holley boys defeated Notre Dame (69-40) while the Lady Hawks came away with the 68-52 victory.

The Attica boys were led by Noah Wheeler and Kyle George who were both double winners as Wheeler captured the high jump (4-9) and long jump (19-3 1.2) while George won the 400 (57.7) and 800 (2:23.3) for the Blue Devils.

George would also help the 1600 relay to a victory in 4:06.

Clint Bannister was also on the winning 1600 relay and placed first in the 400 high hurdles (1:11.2).

The Attica girls were led by Ellie Cusmano who won three individual events including the long jump (14-5), high jump (4-7) and 100 high hurdles (18.1).

Attica’s Riley Rzepka was a double winner in the individual events winning the 1500 (5:42.8) and 3000 (12:42.4) while Grace Gominiak also won a pair of events claiming both the 100 (13.6) and 200 (28.0).

Skylar Savage would get individual wins in both the 400 (68.1) and 800 (2:56.2).

For the Notre Dame boys, Ben Skalny won the 1600 5:14.9) while teammate Dalton Hamm captured the discus (89-11 1/2).

For the Holley girls, Maddie St. John won both the shot put (26-6 1/2) and discus (79-4).

BATAVIA SWEEPS

The Batavia track and field program swept Greece Athena Wednesday with the boys winning 120-21 and the Lady Blue Devils churning out a 114-26 win in Monroe County action.

Jamarion Richardson had another huge meet for Batavia as he captured three events winning the 100 (11.1), 200 (22.7) and triple jump (38-11 1/2). He was also a member of the winning 4x100 relay with a time of 47-flat.

Fabian Vasquez was a double winner as he captured the 400 hurdles (60.4) and long jump (19-11). Vasquez was also a member of the winning 4x100 relay.

Also for the Batavia boys, Nathan Canale took a pair of first place finishes including the 400 (55.3) and 800 (2:08.9).

Canale was also a member of the winning 4x800 relay (10:46.1).

Finally, Jonah Epps had a big distance day as he won the 1600 (4:52.8) and 3200 (11:09.5).

Additional winners for the Batavia boys were Lucas Crater (high jump, 5-4), Noah Burke (pole vault, 10-0), Daniel Saeva (shot put, 39- 1/2), and Abel Hammer (discus, 121- 3/4),

All three Batavia relays were victorious as well.

The Batavia boys are 2-0.

The Batavia girls cruised to the victory as Jadyn Boyce was a double winner as she captured the 1500 and 3000.

Isabella Walsh was a double winner in the high jump and triple jump while teammate Abby Moore won the 100 and 200 and was second in the 100 high hurdles and third in the triple jump.

Rebekah Daniszewski captured the shot put and placed second in the discus while Liz Kingston won the discus and placed second in the shot put. Campbell Riley had a solid day as well winning the 800 while Anna Varland won the long jump.

ALEXANDER, WHEATLAND-CHILI BOYS TIE

Wheatland-Chili’s Aaron Lund was a quadruple winner as he captured the 100 hurdles (17.3), shot put (31-4), long jump (18-3 1/2), and high jump (5-6) as the Wildcats and Alexander tied 57-57 Wednesday in GR track and field action.

Alexander’s Brayden Woods was a triple winner for the Trojans winning the 400 hurdles (1:11.9), high jump (5-6), and 1600 relay.

Both Woods and Lund tied for first in the high jump.

Also for Alexander, Cooper Davis won two events including the 400 (1:06.1) and 1600 relay while Eric Cline won the 200 (3

1600 Meter Relay: Alexander (Brayden Woods, Cooper Davis, Eric Cline, Jett Davis) 4:51.9

Also for the Trojans, Colton Judd won the discus (71-10).

OAE SWEEPS

During Wednesday’s track and field action, OAE swept past Kendall and Lyndonville,

The OAE boys defeated Kendall (105-32) and Lyndonville (117-20) while the OAE girls won over Kendall (94-43) and Lyndonville (112-24).

On the boys side, Ty Mott and Zack Hall were both triple winners.

Mott captured the pole vault (10-6), triple jump (40-1) and 400 relay (47.3) while Hall captured the 800 (2:18.3), 1600 (5:00.1) and 1600 relay (4:01.5).

Double winners for the OAE boys were Noah Currier in the high jump (5-5) and on the 400 relay (47.1) while teammate Kameron Cusmano was on both the winning 400 relay (47.1) and 1600 relay (4:01.5).

Zach Bartholomew was also on both those relays.

Kendall’s Joseph Nettles won both the 100 (11.8) and 200 (24.9).

For the OAE girls McKenna Johnson was a quadruple winner as she claimed the top spot in the 100 (13.4), 200 (29.4), 400 (1:11.9) and anchored the winning 400 relay.

OAE’s Fanny Venegas was a triple winner as she captured the 800 (2:53.4), 1500 (6:02), and 3000 (14:51) while teammate Angelina Luker, only a freshman, won the 400 hurdles (1:25.4) and the 400 relay (58.9).

For the Kendall girls, Alezya Brown won both the triple jump (30-5 1/2) and long jump (13-3) while teammate Leanna Clay won the high jump (4-0) and 100 hurdles (20.1).

Johnson Newspapers 7.1