BERGEN — Byron-Bergen’s Lincoln McGrath went wire-to-wire winning with a time of 18:31 over two minutes ahead of his nearest competition while Dansville’s Maggie Bacon won the girls race in 21:22 winning by nearly three minutes during Wednesday’s meet at Byron-Bergen.

Byron-Bergen’s Frank Hersom (20:34) was second for the boys while Dansville’s Calab Rigdon (20:41), Attica’s Hunter Meyers (20:41) and Dansville’s Chad Thomas (21:05) placed third through fifth respectively.

For the girls, Attica’s Bailey Nixon placed second to Bacon while Dansville’s Brianne Hurlburt (23:22) and Haley Beman (23:25) were third and fourth respectively while Byron-Bergen’s Katherine Rogoyski (23:35) earned another top five finish.

Pembroke duo Czechowicz, Kitt sweep at home

Pembroke’s Ainsley Czechowicz won the girls race while Sebastian Kitt captured the boys meet Wednesday at Pembroke HS.

Czechowicz hit the finish line with a time of 21:58 while teammates Olivia Breeden (22:15) and Emma Demarzio (23:42) were second and fourth respectively.

Avon’s Kaitlyn Geary )22:58) and teammate Joleigh Crye (23:52) placed third and fifth respectively for the Lady Braves.

Pembroke went 3-0 in the meet defeating Avon 22-33.

Kitt won the boys race in 17:34 while Avon’s Finn Soucy (19:16) was second.

Wheatland-Chili’s Joey Evert (19:27) was third while Pembroke’s Everett Hartz (20:11) and Keshequa’s Sean Favo (20:29) were third, fourth and fifth respectively.

The Avon boys went 3-0 defeating Pembroke by a mere point, 27-28.

The Pembroke girls improved to 12-3 on the season while the Avon boys also improved to 12-3 overall.

Oakfield-Alabama’s Domoy, Luft sweep once again; both teams stay undefeated.

For the second straight week, O-A/E’s CO-Connor Domoy and Caroline Luft have won their respective races, leading their teams to perfect 2-0 meets, this time Wednesday on Livonia’s home course.

The Oakfield-Alabama boys took four of the top six spots as they eased to three wins Wednesday improving their record to 14-0.

Domoy won the boys race with a time of 18:33 while teammates Logan Clark (18:35) and Colton Yasses (19:02) were second and third respectively.

Livonia’s Chris Coyle (19:07) was fourth while Way-Co’s Tyler Jordan (19:11) placed fifth. O-A’s Mason Cadieux placed sixth.

Luft, who finished with a time of 23:03 won the girls race easily over Livonia’s Cameron Rode (23:57) by nearly a minute.

Oakfield-Alabama’s Brooke Kennedy (24:15), Kayla Harding (24:38 and Angie Luker (24:53) were third through fifth respectively.

The O-A/E boys defeated Livonia (17-44) and Wayland-Cohocton (17-46).

The O-A/E girls defeated Livonia (19-42) and Wayland-Cohocton (16-46).

The girls are also 14-0.

Pavilion’s Wolcott, Le Roy’s Schwab both victorious in Warsaw

Alexa Wolcott ran crazy Wednesday night winning her race by well over a minute while Le Roy’s Erik Schwab was also victorious during meet action at the Warsaw Village Park.

The senior Wolcott won her race to stay undefeated in the LCAA/GR with a time of 20:50.20 while Le Roy’s Charlotte Blake (22:05.70) and Pavilion/York’s Brisel Diaz-Tolentino (22:26.50) were second and third respectively. Pavilion/York’s Isabell Alwardt (25:34.50) placed fourth while Cal-Mum’s Aaliya Kocher (25:42.70) placed fifth.

Schwab won the boys race with a time of 18:42.80 as Warsaw’s Mitchel Felix was on his heels and finished second in 18:55.50.

Pavilion/York’s Eli VanBuren (20:05.80) and LeRoy’s Aiden Soggs (20:19.50) and Ian Kepple (21:43.00) were third through fifth respectively.

Tuesday’s cross-country Action

Geneseo sweeps with Staley duo winning both

The Geneseo boys and girls swept their meet Tuesday in Geneseo.

Geneseo’s Nicholas Staley was first for the boys with a time of 17:51 with Bath’s Dustin Cox (18:31) placing second and Kendall’s Bruce Rasmusson (18:54) third. Holley’s Dylan Clemens (19:26) and Kendall’s Ben Brundage (19:30) placed fourth and fifth respectively.

Geneseo’s Catherine Staley was an easy winner for the Lady Devils hitting the tape in 20:33 as teammates Mallory Rice (22:15) and Jasmine Rozalski (22:32( were second and third respectively.

Kendall’s Hannah Brundage (22:46) was fourth while Geneseo’s Chloe Barnard (24:25) placed fifth.

Both Geneseo team won all three meets as the boys improved to 13-2 overall with the girls moving to 12-3.

Volleyball

Livingston Conference

Le Roy over Avon

Le Roy (14-1 overall) swept past Avon Wednesday claiming the LCAA Division II title with the 25-12, 25-17 and 25-11 victory.

Le Roy was led by Allie Ingles with 7 kills, Katie Salphine’s 5 kills and Quinn Doty with 7 points, 3 aces, and 1 block.

For Avon, Brenna Dolgos had 4 kills while Giana Trubia added 5 digs.

York over Perry

Perry defeated York in straight sets Wednesday winning 25-12, 25-18 and 25-19.

Perry (6-6) was led by Emma Darocha with 9 aces, 8 kills, and 5 digs while Leah Fisher had a huge all-around game with 10 aces, 17 assists, 3 kills and 3 digs.

For York (4-7), Kaitlyn Holland had 6 kills and 2 blocks, Katelyn Curry had 9 assists and 5 kills and Molly Grant had 7 kills and 2 blocks.

Genesee Region

Attica over Notre Dame

The Attica girls swept past Notre Dame Wednesday winning 25-16, 25-19, and 25-16.

Leading the Blue Devils was Maddie Robinson with 6 aces, 6 kills and 9 digs while Maddy Durfee had 17 assists to go along with 5 digs. Also for Attica, Tori Walker had 19 digs while Olivia Mercado had 6 kills and Ellie Cusmano had 4 aces, 6 kills and 9 digs as Attica improved to 12-2 overall.

Johnson Newspapers 7.1